Quantcast
Channel: Anglia – Szállás és látnivaló, nyaralás és utazás: Ezüstszamár
Viewing all articles
Browse latest Browse all 175

Liverpool látnivalók, nevezetesség útikalauz

$
0
0

Látnivalók és nevezetességek:

Liverpool a hazája két, nemzetközileg is jól ismert labdarúgó klubnak, az Everton FC-nek és a Liverpool FC-nek. A sport mellett nemzetközi hírű kulturális központ is a város, a Beatles szülőhelye. 2008-ban Liverpool volt Európa Kulturális Fővárosa. A kikötő forgalma az új távközlési infrastruktúra kiépítésének köszönhetően máig jelentős, ezenfelül Liverpool gazdaságában a turizmus is fontos tényező. A város épületei nemcsak a turistákat, a filmeseket is vonzzák, gyakran használják a világ különböző városainak dublőrjeként. Liverpool, London után Anglia második legtöbbet filmezett városa.

Történelem, érdekességek:
Liverpool 1207-ben kapott szabad királyi városi jogokat I. Földnélküli Jánostól. A város fejlődése csak a 17. században következett be, ekkor kereskedelme is beindult, melyet a Nyugat-Indiákkal, Írországgal és Európával folytatott. A rabszolga kereskedelemből származó bevétel tovább növelte a város javait, a 18. század végére Liverpool uralta az európai rabszolga kereskedelem 40, az angol rabszolga kereskedelem 80%-át. A 19. században kezdődő bevándorlásoknak köszönhetően 1851-ben a város lakosság 25%-a ír származású volt. A második világháború folyamán a német bombázók több mint 80 alkalommal támadtak Liverpool ellen. A háború után nagyszabású újjáépítés kezdődött, új lakónegyedek nőttek ki a földből, megépült Anglia legnagyobb dokkja, a Seaforth Dokk is. A 20. század közepén Liverpool a kultúra központjává vált. Ekkor alakult a Beatles. A 70-es évekre a dokkok és a hagyományos ipari központok termelése erősen visszaesett, a 80-as években a munkanélküliség az egekbe szökött. 1974-ben Liverpool levált Lancashire grófságról, melynek addig központja volt, és az újonnan megalakuló Merseyside grófság vezetője lett. A város megújulása a 20. század végén kezdődött, s a mai napig is tart.

Liverpool nemzetközileg is ismert kulturális központ, különösen gazdag könnyűzenei, előadó- és vizuális művészeti történelme, leghíresebb zenekara a Királyi Liverpooli Filharmonikus Zenekar. A városban számos színház található, az Everyman, a Liverpool Playhouse és a Unity Színház gazdaságilag is kiemelkedően jól működő közintézménynek számít.

Természetesen múzeumokból sincs hiány, míg a Walker Art Galleryben számos preraffaelita festmény látható, a Sudley House a 20. század előtti művészetek széles tárházával várja az érdeklődőket, a londoni Tate Gallery helyi múzeuma, a Tate Liverpool Gallery pedig az észak-angliai modern művészeti gyűjteményével igyekszik elkápráztatni vendégeit.

Kétévente Liverpool ad otthont az Egyesült Királyság legnagyobb nemzetközi művészeti fesztiváljának, a Liverpool Biennialnak is, mely általában szeptember közepétől november végéig tart, három fő részre bomlik. Az időben egymást követő Nemzetközi, Független és Kortárs kiállításokra. A 2004-es Biennial például Yoko Ono meztelen nőt ábrázoló képsorozatától volt hangos, mivel sokan túl merésznek találták a város bevásárló utcájában kiállított műveket. Ettől függetlenül a képek a helyükön maradtak.

Ugyancsak Liverpoolban, a várostól északra található Aintree Lóversenypályán rendezik meg minden év áprilisában a nemzetközi lóversenyek egyik legrangosabb eseményét, a Grand National akadályversenyt. Az 1950-es, 1960-as években motorversenyeket is rendeztek itt, többek közt a Brit Nagydíjat.

Liverpool építészeti szempontból is igen gazdag város, több mint 2500 bejegyzett műemlék épülete van. Westminsteren kívül egyetlen angol városban sincs annyi köztéri szobor, mint Liverpoolban. 2004 óta a város vízparti látképe az UNESCO Világörökség listáján is szerepel, mely a város jelentőségét mutatja a világkereskedelemben és a dokk technológiák fejlesztésében.

Liverpool legismertebb dokkja az Albert Dokk, a világ első zárt, tűzbiztos raktár épületegyüttese. Egyben Nagy-Britannia első olyan épülete, amit teljes egészében öntött vas, tégla és kő felhasználásával készítettek. Az öreg dokképületekben kapott helyet a Merseyside Tengerészeti Múzeum, a Liverpooli Élet Múzeum és a Tate Liverpool is. Szintén a dokkok közt találjuk a Stanley Dock Tobacco Warehouset, ami átadásakor a világ legnagyobb épületének számított.

Liverpoolról leghíresebb épületei a móló mögött helyezkednek el. A csak Három Gráciának nevezett épületegyüttes alkotói az 1900-as évek elején épült Royal Liver Building, bronzkupoláin egy-egy Liver Birddel, Liverpool szimbólumával, a Cunard Building, mely a Cunard hajótársaság egykori főhadiszállásaként funkcionált, illetve a Port of Liverpool Building, a Mersey Dokk és Kikötő Tanács egykori épülete, ahonnan hajdan a dokkok életét irányították.

A város számos egyház templomával is büszkélkedhet, köszönhetően több ezer bevándorlójának. A helyiek által csak „hajósok templomának” nevezett Miasszonyunk és Szent Miklós templom, 1257 óta magasodik a város tengerpartja mellett. Jelenleg is rendszeresen tartanak benne katolikus miséket. Az 1870-ben emelt Szent Miklós görög ortodox templomot bizánci stílusa miatt érdemes felkeresni.

A 20. század elején épült két katedrálist viszont tényleg nem szabad kihagyni. Annál is inkább, mivel a Sir Giles Gilbert Scott által tervezett Anglikán Katedrális, máig a leghosszabb hajóval, leghatalmasabb orgonával és leghangosabb harangokkal rendelkező székesegyház a világon. A római katolikus Metropolitan Katedrális pedig a világ legnagyobb festett üvegablakáról nevezetes. A két katedrális közötti utat, a Remény Útjának hívják.

Liverpoolban található Anglia egyik legrégebbi mecsete is, amit 1887-ben alapítottak. Ma ez a város legjelentősebb iszlám épülete.

Liverpool kulturális negyedének a William Brown Street környéke ad otthont, itt találjuk a neoklasszicista stílusban épült William Brown Könyvtárat, a Walker Art Galleryt és a Liverpool Világmúzeumot is. Nem messze tőlük, a város talán leglenyűgözőbb, ugyancsak neoklasszicista épülete magasodik, az eredetileg koncert teremnek és bírósági épületnek készült St. George’s Hall. Szintén ezen épületek környékén találjuk a Wellington emlékművet és a Seble szökőkutat is. De az 1754-ben épült Városháza gyönyörűen megtervezett belső tere is sok látogatót vonz.

Nem annyira nevezetesség, mégis az egész világon híres a Liverpool déli részén fekvő, Speke kerületben elhelyezkedő repülőtér, mely nevét 2001-ben John Lennonra keresztelték, így tisztelegve a város egyik leghíresebb alakja, az egykori Beatles tag előtt. A repülőtér logója Lennon saját magáról készített karcolata, alatta pedig az Imagine című daluk egyik sora, egyben a repülőtér mottója, a „Fölöttünk már csak az ég van” olvasható. A beatzene rajongói nem hagyhatják ki.

Szállás kereső, ajánló első cikk ITT.

The post Liverpool látnivalók, nevezetesség útikalauz appeared first on Ezüstszamár: Szállás és utazás blog-fórum.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 175